Mn-80 retrofit

Mn80 je prostě legenda.      

"Osobně si myslím, že než kupovat starou kraxnu za 40, tak bych si radši koupil nové Optimum za 25. Železa je tam skoro stejně, a ta přesnost tam většinou je, protože je to nové."

"Taky nechci řešit číňany a ani se zastávat Mn80, ale Tvoje zobecnění je hodně mimo realitu. Dělal jsi někdy třeba na takovým Boley, Lorch, Schaublinu z padesátých let????
Asi ne, protože bys jinak nemohl napsat takový nesmysl. Na tyhle stroje totiž ještě několik let řada těch co zmiňuješ nedosáhne ani omylem."

"Pokoušet se srovnávat staré kvalitní stroje se současnym činskym shitem nemá smysl. Na těhle strojích je ošizené vše, co si jen človek může představit. Materiálem počínaje a provedením konče. MN80 je rozhodně slusně udělaný soustruh, ale kdo od něj očekává vzhledem k jeho reputaci zázraky, bude jistě zklamán. Je sice pravda, že je mnohem lepe konstrukčně vyřešený nez běžná Cina,ale.."


Jako majitel Mn80 i poměrně slušné "Číny" mám docela jasno. Od roku 1973 byl mým společníkem ve fabrice. Přesto, že na něm pracovalo několik desítek lidí z naší dílny, zůstal celých 18 let prakticky plně funkční. Tak tohle asijský výrobek nedá ani náhodou. To, že ho TOS Čelákovice vyráběl až do roku cca 2003 svědčí o jeho kvalitě. Stále patří mezi nejžádanější soustruhy a tomu odpovídá jeho cena. Můj stroj je z roku 1962, měl většinu příslušenství byl ve velmi slušném stavu a v roce 2015 jsem za něj zaplatil 55 tisíc korun. V té době mi v provozovně stála Optimum 400, která je prakticky náhradou Mn80 a její cena je poloviční a ještě byla v záruce. Přesto jsem koupi považoval jako "výborný kšeft".